Our Blog

Breiktantsu kultuur

Breiktants on tänava tants, hip-hop kultuuri osa. Ta sündis 1960-ndatel aastatel New-Yorgis, Lõuna Bronksis. James Brown on selle liikumise asutaja.

 

Algselt see tants oli mõeldud mustanahalise elanikkonnaga alal vaidluste lahendamiseks, mis asendas tulistamist ja kaklust. Just nagu tantsu stiil breiktants ilmus 1969-dal aastal. James Brown edendas sellele, et breiki kultuur on täna jõudnud rahvusvahelisele tasemele. Ta kasutas breikitantsu elemente oma muusikavideos “Get on the Good Foot”. Selle klippi populaarsus tekitas noorte gruppe, kes hakkasid tantsima breiki, mis oli tegelikult laenatud erinevatest tantsu stiilidest, mis olid tol ajal populaarsed ameerika noorte hulgas. Võistkonnad võistlesid tantsus, jagades linna piirkonnadele, kus nad treenisid. Tänu breikile noored õppissid suunata agressiooni rahu poole. Aafrika Bombaataa oli üks hip-hop kultuuri juht kes tegi sellise ettepaneku konflikte lahendamiseks.

 

1960-ndatel aastatel breiktants oli jagatud kaheks valdkonnaks. Ülemine breik oli neegri traditsiooni osa ja oli kasutatud pantomiimis. Alumine breik omandas Ladina-Ameerika päritolu ja kujutas endast akrobaatilise stiili.

 

Hiljem hakkati korraldama breik battleid, kus oli võimalik “võidelda” teiste tantijatega sooritades keerukamaid liigutusi. Sageli battled olid läbi viidud mitte ainult üks breik tantsija teise vastu, vaid üks meeskond teise vastu. Mastaabid olid nii suured, et breikrantsu kultuur laienes kogu maailmas ning sai populaarsust erinevates maailma nurkades.

 

Täna breiktants on kindlalt tugevnenud noorte kultuuris. Sellest on tehtud palju filme ja saateid, korraldatakse festivalid ja battlid.

 

Breiktantsus saavad osaleda nii tüdrukud (neid nimetatakse b-girls), kui ka poisid (b-boys).
Tavaliselt tantsijad valivad selleks mugavad spordirõivad, mis ei ahista liikumisi ja võimaldavad teha erinevaid trikke. Igal breiktantsijal peab olema müts ja randmekaitse.

 

Seoses breiktantsu ilmusega oli mõeldud muusika stiil, mis oli spetsiaalselt valitud et teha erinavaid breiki liikumisi.

 

Kõige populaarsemas breiktantsu liikumised on toprock (see, millest algab klassikaline tantsijate etteaste), footwork (erinevaid liigutused jalgadega põrandal), powermove (kiired pöörlemised), freeze (jäätumine mis kestab paar sekundit teatud asendis).